Про Javelin і «економіку війни»

Днями посол України в Америці Володимир Єльченко повідомив, що Україна безпосередньо вперше закупила у США протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) Javelin. Сума угоди 36,5 млн. доларів і поставки не входять в загальну військову допомогу, яку США надають Україні. «… Але це важливо, тому що це вперше такого роду контакт безпосередньо з Пентагоном. Він відкриває нам шлях для реалізації інших проектів, про які зараз ведуться переговори », – зазначив дипломат.

Раніше міністр оборони Андрій Загороднюк говорив про те, що українська сторона розраховує отримати берегові оборонні ракетні комплекси та  протикорабельні ракети. Але якщо по цій позиції ясності поки немає, то з Javelin все очевидно.

Перша партія цих ПТРК була поставлена в квітні 2018 року в рамках американської військової допомоги, пише в своєму блозі на liga.net Максим Глущенко. Тоді Держдеп схвалив передачу Україні 37 пускових установок і 210 ракет до них (всього на суму 47 млн. доларів). До них додавалися тренувальні комплекси, послуги з транспортування і т.інш. Цього разу, судячи із заяви заступника міністра оборони, який говорить про «зосередження ресурсів Міноборони України», йдеться не про допомогу, а саме про закупівлю цього виду зброї. США продає нам 150 ракет для Javelin на суму 39,2 млн. доларів. Ці цифри озвучило Управління міністерства оборони США з оборонного співробітництва і безпеки DSCA.

На сьогодні Javelin, прозваний «вбивцею танків», є одним з кращих ПТРК в світі. Він неодноразово підтверджував свою високу репутацію, досить простий у використанні та  показує високі результати, завдяки інфрачервоній голівці самонаведення (принцип: навів-натиснув-вразив ціль). Оскільки Javelin вважається досить ефективним, то, відповідно має високу ціну. Постріл може обходитися до 100 тис. Доларів. Ціна – це його, мабуть, єдиний недолік, який в наших реаліях перетворюється ще в декілька майбутніх проблем.

Термін експлуатації ракет в такій зброї обмежений десятьма роками. А значить, дорогі запаси треба з часом поповнювати. У довгострокових проектах поняття «економіка війни» має першорядне значення, тобто питання ціни виходить на перший план. Не можна скидати з рахунків і політичну складову. Ми були свідками того, як «українське питання» став елементом гострої внутрішньополітичної боротьби в США. Сьогодні нам схвалили закупівлю озброєнь, а завтра? А що буде через п’ять-десять років?

Чотири роки тому я говорив, що уникнути дорогого імпорту на перших порах не вдасться та  вітчизняний ОПК поки не в змозі виробляти все те, що необхідно армії. Але на сьогоднішній день ми вже маємо свої розробки, які можуть служити хорошою альтернативою закордонним ПТРК і будуть обходитися в рази дешевше. Мова про те ж вітчизняному протитанковому комплексі “Корсар”, розробленому в конструкторському бюро «Луч», дальність його пострілу цілком порівнянна з Javelin.

Різниця в системі наведення: з «американця» стріляти простіше, не треба вести ціль. Але при цьому ціна пострілу з вітчизняного ПТРК буде як мінімум раз в п’ять дешевше.

Розповідаючи про закупівлі Javelin заступник міністра оборони України Анатолій Петренко, зауважив: «… ми точно так же замовляємо ракетні комплекси нашого виробника». І це повинно стати пріоритетом! Однак, проблем з поставками вітчизняних ПТРК не буде тільки при стабільному та зростаючому держзамовленні. Коли маючи аналогічні розробки, ми будемо зменшувати частку імпорту на користь своєї оборонки.

А закуповуючи імпорт, в обов’язковому порядку йти по схемі офсетних (компенсаційних) договорів, коли наші зарубіжні партнери розміщують виробництво у нас або інвестують частину свого прибутку в нашу економіку.

Звичайно, прямі закупівлі Javelin – це важливий політичний сигнал, адже таку зброю американці продають далеко не всім країнам. Але все ж, хотілося б, щоб через рік-другий наші зброярі почули від державних мужів цифри та звіти про те, наскільки ми змогли зменшити закупівлі зарубіжних дорогих озброєнь і техніки, скільки спільних виробництв вдалося запустити і які нові та модернізовані вітчизняні зразки нарешті пішли в серію.

 

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку