Ми не “міряємося калібрами”: грізну зброю України вже випробовують

Перші крилаті ракети почали розробляти ще в 20-х роках минулого століття, тоді вони отримували різні назви типу “літаючої бомби” або “літака-снаряда”. Реальне і масове застосування крилатих ракет можна віднести до періоду Другої світової війни, коли німці налагодили серійне виробництво ракет “Фау-1”, якими бомбили Лондон. Про це експерт в сфері розвитку ВПК України Максим Глущенко пише на Обозревателе.

Зрозуміло, що технічні характеристики сучасних крилатих ракет пішли далеко вперед. Існують крилаті ракети наземного запуску, а також авіаційного та морського базування. Переваги цієї зброї давно відомі: відносно невисока вартість і висока точність. Також ракети враховують ландшафт і летять на малій висоті, що дозволяє “сховатися” від радарів противника.

У 2016-2018 роках Україна випробувала комплекс з протикорабельними крилатими ракетами “Нептун”. За основу взята базова конструкція радянської протикорабельної ракети Х-35. “Нептун” – це приклад спільних зусиль нашої оборонки. У модернізації та створенні вітчизняного варіанта взяли участь “Мотор Січ”, “Радіонікс”, конструкторське бюро “Промінь” та інші підприємства українського ВПК. Дальність її польоту близько 300 км.

Переваг у цій розробки кілька. “Нептун” – вітчизняний проект, а це значить, що при вдалих випробуваннях у нас з’являється можливість самостійно налагодити виробництво, без закупівлі комплектуючих зі сторони. А це і економія коштів, і завантаження роботою власних підприємств. Повідомлялося, що ракета може мати всі три варіанти – корабельний, повітряний і наземний. Наскільки мені відомо, випробування ще будуть проводитися в нинішньому і наступному роках. І після їх успішного закінчення “Нептун” може надійти на озброєння.

Ще одна крилата ракета “Коршун-2” розроблялася КБ “Південне”. Проект почали ще в середині двохтисячних, потім заморозили. Тепер зі зрозумілих причин відновили, презентувавши на міжнародній військовій виставці “Зброя та Безпека – 2014”. Дальність дії ракети (яка на сверхмалій висоті має бути непомітною для радарів) 280-300 км. Крім цього “Коршун” може бути модернізований з істотним збільшенням дальності польоту. За належного фінансування проект можна реалізувати в доволі короткі терміни – 2-3 роки. Ракету планують розміщувати не тільки на самохідних пускових установках, але і на кораблях або літаках.

Технологіями виробництва крилатих ракет володіють десятки країн – США, Туреччина, Норвегія, Швеція, Китай, також існують спільні розробки Франції, Італії, Великобританії. Має такі технології і Росія, левова частка розробок якої має радянське збройне минуле. Найбільш відомий комплекс “Калібр”, розробка якого була розпочата ще в 1983 році. Крилаті ракети “Калібр” різної модифікації встановлюються на надводні кораблі, підводні човни, літаки, пересувні берегові комплекси. За оприлюдненими відкритими даними, дальність стрільби ракетами “Калібр” по морських цілях становить 375 км, по наземних – 2600 км.

Але ми не “міряємося калібрами” з кимось. Головне не сидіти склавши руки і планомірно розвивати власне озброєння. Хоча у багатьох розробок у нас і РФ загальне радянське коріння, але шляхи розвитку вже різні. І Український ОПК здатний дати результат при грамотному підході і прозорому фінансуванні таких стратегічних проектів.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку