Максим Глущенко: що “нариють” аудитори “Укроборонпрому”?

Майже два роки “пошуків” аудитора, який взявся б за Укроборонпром, увінчалися успіхом – тендер відбувся. Але чи вистачить волі і експертизи докопатися до реальних корупційних схем?

Рішення, яке запізнилося на кілька років, все-таки прийнято. Переможцем аукціону на ProZorro з проведення комплексного фінансового аудиту «Укроборонпрому» стала аудиторська компанія Baker Tilly Ukraine з пропозицією 29,988 млн грн. Вона позиціонує себе як «незалежна українська компанія, що надає послуги в сфері аудиту, бізнес-консультування, оцінки, бухгалтерського та управлінського обліку». Baker Tilly Ukraine входить до переліку 14 фірм, які мають право на проведення аудиторських перевірок банків, і є незалежним членом міжнародної мережі аудиторських компаній Baker Tilly International.

Активним прихильником аудиту концерну був його новий гендиректор (а трохи раніше голова наглядової ради) Айварас Абромавічус. Рішення про фінансові перевірки було прийнято вже на першому засіданні наглядової ради, яке пройшло під його головуванням. Передбачається, що аудитори будуть «копати» документи за 2018-2019 роки.

Взагалі-то, абсолютно логічний крок.

По-перше, новим рульовим «Укроборонпрому» потрібно чітко розуміти, який їм дістався «спадок». А поки такого розуміння немає.

По-друге, проведення комплексного аудиту – це ще й серйозний репутаційний крок, демонстрація західним партнерам своєї відкритості, що вкрай важливо при реалізації спільних проектів. Не будемо скидати з рахунків і ще один очевидний мотив: нікому не хочеться відповідати за справи «попередників».

Особисто у мене є тверда впевненість у тому, що аудит виявить масштабні порушення в системі ОПК, – пише на ЛіГА екс-заступник гендиректора концерну “Укроборонпром” Максим Глущенко. А вал кримінальних справ, пов’язаних з чиновниками оборонки, посередниками і виробниками зброї, тільки збільшиться.

Результатів доведеться чекати доволі довго – не менше півроку. Концерн нараховує більше 100 діючих підприємств (в тому числі і такі гіганти, як «Антонов») з 80 тисячами працівників, і провести тут всеосяжну і якісну перевірку за місяць-другий нереально фізично.

Результати аудиту – це та інформація для можливої корпоратизації ряду підприємств, оцінка їх реальної інвестиційної привабливості. Крім стандартної фінансової перевірки, необхідний глибокий аналіз зовнішньоекономічних контрактів. Для цього знадобляться компетентні фахівці, які розбираються в безлічі нюансів складного збройового ринку, і зможуть розібратися в схемах, які організувало керівництво концерну і його підприємств.

Необхідно встановити беніфіціарів численних фірм-прокладок, їх реальну роль в укладанні угод, методологію розрахунку комісійних, які часто виходять за розумні рамки. Якщо не вникати в ці нюанси, то одні фірми просто зміняться іншими, а тіньові схеми нікуди не подінуться! Практика, коли комісійні доходили до половини суми угоди, має бути припинена! Я особисто зупиняв такі контракти, коли спритні «ділки від оборонки» намагалися продати 110 млн одиниць набоїв, танкові боєприпаси і т.д. як «зайве майно», яке, як виявилося, зовсім для України не зайве!

Простий приклад. Коли мене призначили директором «Конотопського авіаремонтного заводу« Авіакон », перше з чого я почав, це інвентаризація техніки, яка стояла на «відповідальному зберіганні». І швидко з’ясувалося, що зберігання сильно відповідальним не було, відразу виявився некомплект. Більш того, навіть ті агрегати, які начебто були на місці, виявилися вже непридатними. Їх просто замінили на списані, а робочі продали або поставили на гелікоптери під виглядом нових.

При цьому аудит жодним чином не має стати тимчасовою перешкодою або відмовкою при реформування оборонного сектора. Ніщо не заважає визначити пріоритетні галузі розвитку, потенційних партнерів, ключові стратегічні ринки вітчизняної продукції, виявити критичні потреби української армії, проаналізувати, що здатні виробляти самостійно, а що в будь-якому випадку доведеться закуповувати, стримати апетити агентів-посередників і т.д.

Головне, щоб чергове реформування оборонки не стало черговим експериментом, який вона може вже й не витримати.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку