Максим Глущенко про тенденцію до зниження чисельності армій світу

У Британії хочуть скоротити збройні сили до 60-65 тисяч людей. Такою новиною своїх читачів приголомшила цілком респектабельна The Times. Це при тому, що англійці і так регулярно скорочували людей в погонах: у 2003 році чисельність військовослужбовців була на рівні 102 тисяч людей, а до дня нинішнього становить 73 тисячі. Прем’єр-міністр оперативно спростував інформацію журналістів. Борис Джонсон заявив: «…Ми ні в якій формі не будемо скорочувати чисельність наших збройних сил, ми збережемо їх чисельність». Врешті, сенсації не вийшло.

В останні роки спостерігається загальносвітова тенденція зростання витрат на озброєння, зазначає на ЛіГА екс-заступник гендиректора концерну “Укроборонпром” Максим Глущенко. Якщо брати дані Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), то сумарна витрата всіх країн на оборону в минулому році склала 1,822 трильйона доларів, що на 76 відсотків перевищує показник 1998 року. У десятці перших за кількістю військових витрат країн Західна Європа представлена Францією, Німеччиною і Великобританією. Можливо тому, спочатку інформацію британської газети багато читачів сприйняли з певним скепсисом. Мовляв, практично всі країни посилюють оборонний потенціал, і навряд чи Британія чинитиме інакше.

Але незважаючи на тенденцію витрачати «на військових» все більше і більше, зменшення чисельності особового складу в арміях різних країн – цілком імовірний сценарій на найближче десятиліття. І ніякого парадоксу в цьому немає. Щоправда, такі скорочення можуть торкнутися тільки армій високотехнологічних. Коли роботу взводу спецназу виконує один ударний безпілотник, то стає очевидним, що майбутнє не за кількістю бійців, а за професійною виучкою оператора.

Звичайно, в будь-якій, навіть високотехнологічній армії залишаться і спецназівці, і танкісти. Але максимальний ефект від їхніх дій буде можливий лише при використанні цілого ряду факторів. Це і використання сучасних захищених каналів зв’язку, і систем радіоелектронної боротьби, і дронів, і платформ оперативного аналізу та прийняття рішень. Роль кібер-фахівців, а ними цілком можуть бути «ботаніки» кіношного виду, зросте багаторазово. Без них не обійдеться жодна військова операція, тому що війни нинішнього століття будуть вигравати не числом, а технологіями. Наприклад, навесні нинішнього року видання Defense News повідомило, що у американських Військово-повітряних сил вже з’явилася посада Головного технологічного директора, який буде відповідати за впровадження технологій майбутнього.

В ті дні, коли журналісти писали про уявне скорочення британських збройних сил, прес-служба Північно-Атлантичного Альянсу повідомила, що на базі в Сицилії приземлився перший з п’яти нових розвідувальних дронів RQ-4D програми Наземного спостереження Альянсу (AGS). На цю програму виділено 1,3 млрд євро. Безпілотник виробництва Northrop Grumman скоїв 22-годинний політ з авіабази Палмдейл в Каліфорнії на Сицилію (апарат може летіти на висоті до 18,3 км і знаходитися в повітрі до 32 годин).

Поки можна тільки припускати, скільки проривів у військово-технічній галузі очікує нас в найближчий час. Але одне можна сказати з повною упевненістю – в нових конфліктах найближчих десятиліть переможцем стане той, хто орієнтується не на кількість «багнетів». А той, хто почав підготовку висококваліфікованого персоналу вже сьогодні.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку