Make America Great Again: Трамп підписав найбільший за всю історію військовий бюджет

Дональд Трамп підписав оборонний бюджет на наступний фінансовий рік, який починається в США в жовтні. В середині червня Сенат більшістю голосів (“за” 85, “проти” 10 сенаторів) прийняв рішення профінансувати Пентагон на рекордну суму – $ 716 млрд. Витрати на американську оборонку вже встигли охрестити як “безпрецедентні” і “астрономічні”. Сума дійсно чимала, особливо якщо порівнювати з бюджетами інших країн-членів НАТО, які витрачають на ці цілі в десятки разів менше, відзначає в колонці на Обозревателе експерт в сфері розвитку ВПК України Максим Глущенко. Наприклад, Франція близько $ 57 млрд., Німеччина – $ 44 млрд.

Але США вже тривалий час є лідерами за кількістю військових витрат. Згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI) за 2017 рік, на військові цілі у всьому світі йде астрономічна сума – $ 1 трлн. 739 млрд. У трійці лідерів США (35% загальносвітових військових витрат), Китай (13%,) і Саудівська Аравія (4%).

Незважаючи на критику Трампом дорожнечі оборонних програм, загалом Пентагон не особливо побоювався секвестру оборонного бюджету, адже передвиборна програма нинішнього президента США передбачала відновлення оборонної могутності Америки в рамках основного гасла президентської кампанії: Make America Great Again. Хоча приводи для хвилювань у виробничих гігантів були. Одним тільки своїм твітом про завищену вартість виробництва винищувачів F-35 Дональд Трамп обрушив акції Lockheed Martin, капіталізація якої в першу ж годину після заяви впала на $ 2 млрд. Але після вступу на посаду та ряду зустрічей з керівниками великих корпорацій риторика вирівнялася, а військовий бюджет тільки зріс. Критики чимало і всередині США, але Трамп тут хоча б послідовний у своїх вчинках і хоче, щоб громадяни бачили виконання ним своїх обіцянок.

Втім, збільшення військових витрат – це тренд, який виник задовго до Трампа. У 2015 році на оборону було виділено $ 596 млрд., в 2016 – $ 611 млрд., в 2017 – $ 618 млрд., а в 2018 майже $ 700 млрд. І ось тепер ще “добавка” в $ 16 млрд. доларів.

На що планується витратити таку суму? Це збільшення чисельності особового складу та збільшення їх платні, фінансування зарубіжних операцій, закупівля озброєнь і розробка нових проектів. Пріоритетом військового бюджету-2019 можна вважати нарощування озброєнь. Виділяються кошти на розробку перспективного стратегічного бомбардувальника, будівництво трьох кораблів берегової оборони, авіаносця, трьох есмінців, двох підводних човнів і навіть шести (!) криголамів. Зрозуміло, що все це за рік не побудуєш, а тому новий бюджет можна назвати, умовно кажучи, інвестиційним, націленим на майбутню модернізацію армії. Якраз цим і зумовлені цифри, що вразили ЗМІ. Так, тільки в $ 7,6 млрд. обійдуться 77 літаків F-35.

Прийнятий фінансовий документ викликав різку, але цілком очікувану критику двох країн – Росії та Китаю. Що стосується РФ, то очевидно, що подібні витрати росіянам просто не по кишені. Їх військовий бюджет в нинішньому році $ 46 млрд., а “змагання” з американцями вони просто не потягнуть з економічних причин. Але при цьому якийсь паритет в системах озброєнь їм підтримувати треба. Можна сказати, що збільшення військового бюджету США з великим ступенем імовірності спричинить збільшення військового бюджету РФ, а відтак можливе скорочення витрат на соціалку, медицину та освіту. При цьому у американців незрівнянно більший ресурс, що дозволяє  безболісно збільшувати військові витрати. До речі, плани США зі спорудження криголамів – прозорий натяк на бажання позмагатися з Росією на арктичному напрямку.

У випадку з Китаєм, то їх невдоволення викликало згадування в оборонному документі компаній ZTE і Huawei Technologies. Американці вважають, що вони можуть обходити механізм контролю над іноземними інвестиціями в США і отримувати доступ до технологій подвійного призначення. Тому в бюджеті передбачено жорсткіший, ніж раніше, контроль з боку американського Комітету з іноземних інвестицій. Втім, ця історія не нова. Протягом декількох останніх років з’являлася інформація про те, що американські спецслужби вважають китайські високотехнологічні компанії тісно пов’язаними з китайським урядом. А отже, їх продукція створює потенційну загрозу нацбезпеці.

Серед перелічених вище витратних статей є та, яка безпосередньо стосується України. Документом передбачена допомога і нашій країні в розмірі $ 250 млн. (в нинішньому – $ 350 млн.). З цих коштів $ 50 млн. будуть спрямовані на поставку летальних видів озброєнь. Зрозуміло, що допомоги багато не буває, але в нашому випадку, крім цифр, головне ефективне використання наданої підтримки. Адже можна нескінченно отримувати військові автомобілі, польові шпиталі або безпілотники, але потім “благополучно” ховати їх на складах і в ангарах. Будемо сподівається, що такого не станеться.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку