Javelin: дійсно грізна зброя з єдиним недоліком

Хоча переносний протитанковий ракетний комплекс Javelin знаходиться на озброєнні американської армії з 1996 року, він вважається одним з кращих в світі. Ракета з інфрачервоною головкою знищує більшість танків, завдаючи удару зверху, тобто по найбільш незахищеній частині. Це дійсно грізна зброя з єдиним для нас недоліком – високою ціною, розмірковує на Обозревателе експерт Максим Глущенко. Наприклад, експортна вартість Javelin може доходити до $ 250 тис., при цьому близько $ 100 тис. коштує кожен постріл до нього. Для порівняння: ракета для вітчизняних “Стугни-П” і “Корсара” приблизно в п’ять разів дешевша.

Як влучно помітило нещодавно американське видання The National Interest, “кожна ракета (Javelin) зазвичай коштує дорожче тієї цілі, яку вражає”. Але Javelin на сьогодні без сумніву найефективніший і найпростіший в управлінні комплекс.

Я вважаю, що таке велике значення його поставкам в Україну надається не стільки з військових, скільки з політичних мотивів. Річ у тім, що сам факт поставок такої зброї американцями, незалежно від того, застосовуємо ми його чи ні – вже важливий елемент демонстрації підтримки, яку надають далеко не всім. У той самий час наші партнери мабуть не хочуть, щоб ці поставки будь-яким чином спровокували загострення ситуації в зоні бойових дій. Саме з цим пов’язані обмеження: ПТРК не можна використовувати на лінії розмежування. Поки ця зброя має більшою мірою стримуючий ефект, аби противник сто разів подумав, чи варто починати наступ із застосуванням важкої техніки, адже втрати будуть дуже відчутними.

Вважаю, що американці можуть переглянути своє рішення в тому випадку, якщо на Донбасі почнеться наступ противника з використанням, наприклад, танків.

При цьому якщо говорити відверто, поставка Javelin – це тимчасове вирішення проблеми, а не панацея. Адже вартість боєприпасів непомірно висока, елементної бази немає. Оснащення нашої армії американськими ПТРК дає нам перепочинок, аби оснастити збройні сили своєю технікою, тим більше, що напрацювання у нас є.

Найближчий український аналог – це “Корсар”, який при доопрацюванні системи наведення зможе повноцінно конкурувати з Javelin. “Стугна-П”, яка має велику дальність, але не така зручна у використанні. Модернізація і виробництво своїх ПТРК дозволяє завантажити українські підприємства ВПК, забезпечити свої збройні сили і навіть зробити потужний внесок у власний експортний потенціал.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку