Чому українська оборонка зникає зі світових рейтингів

“Укроборонпром” випав з рейтингу світових виробників озброєнь. Можна поскаржитися на брак інформації у укладачів подібних рейтингів, а можна вникнути в причини, за якими так відбувається. Розбирався в питанні на сторінках Корреспондента експерт оборонно-промислового комплексу Максим Глущенко.

На тлі скандалів, які стрясають «Укрборонпром» і його підприємства, практично непомітною для мас-медіа пройшла публікація традиційного дослідження найбільших світових оборонних компаній від авторитетного американського видання Defense News. Цей щорічний рейтинг базується на даних про оборонну виручку і виручку від продажу військових товарів та послуг за попередній рік.

Defense News підрахувало, що загальний дохід 100 найбільших оборонних компаній світу становить $490 млрд. Це відображає загальносвітову тенденцію – з кожним роком на озброєння витрачається все більше і більше.

Вершину списку звично посіли американці. Але якщо в торішньому рейтингу вони займали перші шість рядків, то в нинішньому на п’яте місце “вклинився” державний виробник авіатехніки з КНР – AVIC (Aviation Industry Corporation of China). Крім цього авіагіганту, в топі ще 7 китайських компаній.

Але все ж рейтинг міцно і не перший рік «окупований» американцями – в новому списку у них 41 позиція! На вершині піраміди такі монстри як Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman. Цікаво, що ці три компанії серед тих, хто бере участь в проекті НАСА з просування нової американської місячної програми.

Що стосується Росії (наш інтерес до її оборонки цілком зрозумілий), то вона представлена всього двома компаніями з загальним доходом в $13 млрд., які спеціалізуються на ракетних озброєннях і засобах ППО. Це концерн «Алмаз-Антей» (15 місце) і корпорація «Тактичне ракетне озброєння» (32 місце). А всього рік тому в Defense News Росія була представлена 8 компаніями. Для порівняння: в нинішньому топі 5 французьких компаній, 4 південнокорейських, 10 британських.

Щодо «Укроборонпрому», то український держконцерн із сотні Defense News зник. Хоча роком раніше посідав там доволі високе 72 місце з фінансовим показником $873 млн., А в 2017 році був на 62 місці! Це тривожний сигнал, який показує системну кризу нашого оборонного менеджменту. Починають збуватися пророцтва експертів, які роками твердили очевидні речі. Наприклад, те, що запаси радянської епохи, якими ми вдало торгували десятиліттями, рано чи пізно вичерпаються, а послуги з обслуговування та модернізації такої техніки будуть затребувані все менше і менше.

Мало тільки створювати нові зразки, навіть якщо вони перспективні. Техніка має йти в серію. І вихід тут один – пропонувати свої напрацювання закордонним компаніям, готовим вести спільне виробництво. Кооперація – це те, що допоможе витягнути українську оборонку при наших обмежених ресурсах.

Примітно, що світові лідери галузі в більшості своїй – це приватні компанії. У нас же тільки зараз прийшли до розуміння, що найголовніше не форма власності виробника техніки, а реальні технічні і бойові якості продукту.

Справедливості заради треба зауважити, що укладачі різноманітних рейтингів не завжди мають доступ до об’єктивної інформації, тим більше в такій закритій галузі як оборонка. Хоча в попередні роки Defense News якимось чином вдавалося знаходити цифри, хоча коректністю вони не відрізняються. Тим більше що «Укроборонпром» тільки надбудова над десятками підприємств. Тобто Україна випала з рейтингу, в якому порівнювали самостійні компанії з фактично цілим оборонно-промисловим комплексом країни.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку