Чи допоможуть безпілотники НАТО українським військовим

На авіабазі Сігонелла базуватимуться п’ять розвідувальних американських безпілотників (БПЛА) RQ-4D Phoenix. За словами натовського генсека Йенса Столтенберга, “Він (дрон) здатний досягти Крайньої Півночі і Сахеля (африканський регіон), Близького Сходу і Атлантики”.

Відомо, що обслуговувати систему стеження буде персонал у складі 600 чоловік і всі країни – члени НАТО будуть мати доступ до здобутим розвіданими, пише в блозі на «Обозреватель» Максим Глущенко. У січні на базу прибуло два БПЛА, а до кінця року надійдуть ще три. Очікується, що перші вильоти почнуться вже через декілька місяців. За словами Столтенберга, “Один єдиний безпілотник може спостерігати за територією, яку можна порівняти за розмірами з Польщею”. Принципове рішення про створення підрозділу дронів-розвідників було прийнято ще в 2012 році, але підійти до реалізації проекту країнам Альянсу вдалося тільки через вісім років.

Інноваційні проекти подібного масштабу в поодинці не може реалізувати жодна країна, за винятком, мабуть, США. Саме там і виробляються безпілотники. Це дрони відомої американської військово-промислової компанії Northrop Grummanне, які не несуть зброї, можуть перебувати в повітрі більше 30 годин і з висоти в 18 кілометрів передавати чіткі зображення того, що відбувається на землі.

Норвезька газета “Verdens Gang” (VG,) пише, що всі зображення з дронів будуть відправлятися в архів, щоб їх потім можна було порівняти з більш свіжими фотографіями та знайти відмінності, а також цитує американського генерала Філа Стюарта: “На відміну від супутникових фотографій зображення з радарів і датчиків не залежить від погоди та темряви “. Що стосується України, цілком очевидно, що аналогічний центр стеження нам не по кишені ні зараз, ні у найближчому майбутньому. Подібної комплексною системою розвідки силами БПЛА не володіють навіть Китай та  Росія.

Такий центр логічно розміщувати та  використовувати тільки в кооперації з союзниками (що і було зроблено), та й весь масив одержуваних на всіх континентах даних українським військовим навряд чи потрібен. Зовсім інша справа, якщо НАТО буде ділитися отриманою інформацією, яка має ключове значення саме для нас. Які шанси на таку допомогу?

Я далекий від думки про те, що натовці будуть забезпечувати нас всій отриманою інформацією в повному обсязі – ми не члени Альянсу, ніяк не брали участь в проекті, та й апріорі нам нічого не винні. Але, шанси отримувати дані, які стосуються безпосередньо України та кризових ситуацій (приклад – збитий в Ірані літак МАУ) досить великі. Той же генсек НАТО, розповідаючи норвезькому виданню про новий підрозділ на Сицилії, сам згадав Україну: “Якби у нас були такі можливості в 2014 році, коли Росія застосувала військову силу щодо України та анексувала Крим, ми б змогли отримувати набагато більш точну інформацію про те, що відбувається там. Під час криз завжди багато плутанини і невизначеності. У таких випадках дуже важливо мати надійні дані про те, що відбувається”. Так, що отримання нашими військовими певної частини видобутої БПЛА інформації, не такий вже нереальний варіант.

До речі, заявлено, що крім отримання розвідданих для військових, НАТО може надавати дрони для  цивільних структур, які ліквідують стихійні лиха та катастрофи. Так що роботи у нового підрозділу буде дуже багато.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку