Розумні протези і новий зір: чим здивували винахідники в КПІ

Джерело : портал ЛIГА.Бiзнес

Минулого тижня пройшов щорічний конкурс інноваційних проектів Київського політеху (НТУУ) Sikorsky Challenge. Він допомагає українським винахідникам знайти інвесторів і перетворити ідею в працюючий бізнес. Перший конкурс пройшов в 2012 році. Тоді чотири проекти-переможці отримали фінансування $ 22 000. У 2015 році переможців було вже 23, а сукупний обсяг потенційних інвестицій зріс до $ 26 млн.

У цьому році фінансування отримають 34 проекту. Серед тих, хто допоможе винахідникам зібрати гроші, – Фонд науково-технічного розвитку України ім. ак. В. С. Михалевича, Центр антикризових ініціатив, Human Transparency Innovation, Smart Fusion Fund, Progresstech-Ukraine та інші. Правда, в цьому році інвестори обережні і не називають сум, які вони збираються вкласти в українські проекти. Розмір інвестицій назвав поки тільки Центр антикризових ініціатив. Він виділив $ 593 000 на 7 відібраних стартапів.

ЛІГА.net довідалася, ніж винахідники порадували інвесторів, і проаналізувала кілька проектів зі сфери медицини і навігації.

Боротьба з катарактою

Crystal Control – це прилад, здатний вирішити проблему імплантації кришталика в око. У віці 60 років половина людей стикається з помутнінням кришталика – катарактою. Наслідок – погіршення зору або його повна втрата. Відновлення вимагає операції – видалення помутнілого кришталика і імплантації штучного.

Кришталик для імплантації потрібно підбирати заздалегідь. Для цього вимірюються деякі оптичні параметри очі. Однак при наявності катаракти практично неможливо отримати точні дані про величини аметропії – відхилення, при якому без окулярів неможливо чітко бачити предмети (короткозорість, далекозорість). Також не можна виміряти величину астигматизму (патологія, пов’язана з неправильною формою рогівки або кришталика, в результаті чого людина бачить навколишні предмети викривленими, розмитими).

toronto.jpg

Існуючі технології не можуть зробити точні виміри, тому після операції багатьом пацієнтам все ж доводиться користуватися окулярами. Такий результат вважається невдалим. А такий результат має 15-20% всіх операцій.

Творці Crystal Control стверджують, що їх прилад гарантує корекцію. Висока точність досягається завдяки додатковим вимірам оптичної сили очі відразу після видалення природного кришталика, тобто під час операції. Технологія допоможе знизити кількість невдалих операцій.

Поки у розробників є технологія, експериментальна модель приладу і програмне забезпечення. Для того щоб зібрати робочий зразок приладу і провести клінічні дослідження, винахідникам потрібно $ 40 000. При серійному виробництві вартість приладу складе $ 3 000-4 000.

Кібернетичний протез по-українськи

Кібернетичний протез опорно-рухового апарату людини не можна назвати новинкою на ринку. Екзоскелети виробляє компанія Ekso Bionics і Hyundai. Але, за словами творця української версії Дмитра Гуменного, вони коштують понад $ 15 000 і мають складнощі в установці (деякі вимагають ампутації ноги). До того ж іноземні розробки громіздкі та не вміють адаптуватися до користувача.

Український кібернетичний протез, як очікується, буде коштувати всього $ 2 500.

В основі розробки Гуменного лежать математичні методи та моделі, розроблені при спостереженні за рухом здорової людини. Його протез самонавчається та адаптується до стилю ходьби користувача. Він зчитує і обробляє дані зі здоровою ноги, аналізує нахил тіла, зчитує рельєф поверхні спереду та під протезом. На основі цих даних протез самостійно приймає нове положення і фіксується.

1

Модель Гуменного не вимагає проведення хірургічного втручання або тривалого процесу реабілітації та адаптації. Такий протез підійде людям, які перенесли інсульт і в результаті втратили рухливість.

Поки у розробників є базові елементи та основні складові конструкції протеза. Для завершення прототипу, проведення налагодження і досліджень виробу потрібні додаткові кошти.

На закупівлю матеріалів для завершення виготовлення конструкції протезу потрібні $ 4 780. Також знадобляться нові гідравлічні приводи та компресор – ще $ 3 120. «У недалекому майбутньому виникне необхідність в залученні додаткових інвестицій, які будуть спрямовані на проведення клінічних досліджень і виведення виробу на ринок», – додає Гуменний.

Мітки, які повертають зір

Система інформаційної підтримки для орієнтації незрячих і слабозорих в міських умовах складається з навігаційних радіоміток. Вони розміщуються на вулицях міста. На відміну від інших пристосувань, здатних орієнтувати людину в просторі, ці радіомітки можуть попереджати про перешкоди та орієнтувати в приміщенні.

Як розповів кореспонденту ЛІГА.net керівник проекту Юрій Тімошин, радіомітки можуть бути активними, напівактивними та пасивними. Активні мітки призначені для міста і мають радіус дії від 100 до 300 метрів. Вартість однієї складе близько 1 500 грн. Пасивні мітки з радіусом в 7-15 метрів можуть розміщуватися в приміщеннях. Вони коштують близько 5 грн. Використовувати радіомітки можна, наприклад, в супермаркетах, припускає Тимошин. Вони можуть допомогти людям з проблемами зору орієнтуватися в торговельних залах.

2

Аби незряча людина могла контактувати з мітками на вулиці і в приміщенні, їй потрібен спеціальний приймач з ультразвуковим сенсором. Коли людина потрапляє в радіус дії мітки, на приймач приходить голосове повідомлення про те, де вона знаходиться. У повідомленні буде зазначено, які перешкоди на неї чекають. В супермаркетах користувач може отримувати повідомлення про те, що знаходиться на полицях.

Автори проекту вже перевірили технологію використання RFID-міток в логістиці. Вони розробили модель дослідної зони для установки міток на вулиці, в приміщенні і для підземних переходів. Зараз йде опрацювання схеми модернізації ручного приймача з використанням слухової гарнітури. Для доопрацювання та тестування проекту розробникам потрібні $ 3 000.

Є ідея або
бажання допомогти?

Залишайтеся на зв'язку і підписуйтесь на нашу розсилку